top of page

Історія школи

Admissions: Section Title

     Духовна пам'ять і зв'язок поколінь – це головне, що робить людину людиною. Для євреїв ім'я видатного мислителя, Любавичського Ребе Менахема Мендла Шнеерсона значить дуже багато. Він – наш духовний лідер. І дуже символічно, що учні приватного ліцею «Бейт Менахем Любавич» вивчають Тору, традиції і мову свого народу, тепер навчаються на вулиці, яка носе його ім’я.

     Так віднедавна називається у нас у Кам'янському вулиця їм Арсеничева. 19 жовтня 2016 року, відбувся мітинг, присвячений її перейменуванню на вулицю імені Любавичського Ребе.

     Новий покажчик на будівлі синагоги «Бейт-Реувен» общинного центру «Бейт-Барух» урочисто відкрив Головний рабин міста Лєві Стамблер. Учасники мітингу, серед яких було багато школярів, зустріли цю подію з великою радістю.

Admissions: Services
синагога.jpg
Admissions: About

      Єврейська школа «Бейт Менахем Любавич» була відкрита у вересні 2001 року.

    Стаття в газеті «Шабат Шалом» (№10, 2001)  передає почуття радості і гордості, пов'язані з такою важливою подією в єврейському житті міста, як відкриття єврейської школи: «Десять років, з самого відродження єврейського життя в нашому місті, ми чекали цієї події. І ось 15 елула 5761 диво сталося. У Дніпродзержинську відкрилася єврейська школа».

     Перший день занять у школі «Ор-Авнер» (нині приватний ліцей «Бейт Менахем Любавич») був наповнений хвилюючими подіями. Хвилювалися всі − діти, батьки, вчителі. Хвилювалися і ті, хто доклав багато зусиль для того, щоб відкрилася єврейська школа в Дніпродзержинську (нині Кам’янське) − виконавчий директор Федерації єврейських громад Дніпропетровського регіону Ігор Романов і голова єврейської громади міста Дніпродзержинська Дмитро Тарнопольський. 

Адже відкриття школи  − одна з найголовніших цілей, які вони ставили перед собою. 

     Особливі слова подяки прозвучали на відкритті школи на адресу двох рабинів, присутніх у залі − головного рабина Дніпропетровської області Шмуеля Камінецького і рабина Дніпродзержинська Леві-Іцхака Стамблер. Рев Шмуель завжди був для євреїв Дніпродзержинська надійною опорою у справах, ніколи не відмовляв ні допомоги, ні в раді. А з ім'ям реб Леві Стамблер ми пов'язуємо наші надії на повне відродження єврейського життя в Дніпродзержинську.

Admissions: Section Title
Admissions: Services
синагога.jpg
Admissions: Services

     І ось прекрасна чотириповерхова будівля єврейської школи, розташована в самому екологічно чистому районі міста Дніпродзержинська, наповнилася дитячими голосами. Дітей не дуже багато - всього 90 осіб, але проте це діти різного віку. Всі, і діти і  їхні батьки говорять про одне. Про те, що вони дуже горді тим, що мають відношення до єврейської школи, про те, який це великий крок у відродженні єврейського життя в нашому місті.​

     Особливу увагу засновники та адміністрація приділяють поліпшенню харчування вихованців дошкільного центру та учнів школи.

      У школі сформований висококваліфікований викладацький корпус.

     У 2005 році школа пройшла державну атестацію, де отримала вищу оцінку рівня організації навчально-виховного процесу.

     У 2007 році  в школі проведено семінар-практикум для викладачів соціально-гуманітарних предметів шкіл фонду «Ор-Авнер» країн СНД і Балтії, де представлені авторські підручники членів педагогічного колективу з історії єврейського народу з найдавніших часів і до наших днів.

     У лютому 2008 року Дніпродзержинська школа «Ор-Авнер» (нині приватний ліцей «Бейт Менахем Любавич м. Кам’янське) приймала старшокласників з 15 міст − учнів єврейських шкіл України та ближнього зарубіжжя, які працюють під егідою міжнародного фонду «Ор-Авнер». Вони приїжджали сюди, щоб взяти участь у семінарі на тему «Знайди своє коріння». ​

     Вже багато років в ліцеї викладається курс «Історія єврейського народу». За підтримки фонду «Ор-Авнер» створено експериментальний підручник «Народ Ізраїлю живий». У 2007-2008 навчальному році фондом «Ор-Авнер» була схвалена авторська програма з історії єврейського народу, створена педагогічним колективом школи. За підтримки Всеукраїнського центру Голокосту «Ткума» (Дніпропетровськ), а також завдяки зусиллям ребецн Діни Стамблер, що встановила контакт з музеєм Голокосту «Яд-Вашем» в Ізраїлі, в школі створено солідну матеріально-технічну базу для викладання курсу єврейської історії та історії Голокосту. Вона включає в себе нові сучасні методичні посібники, наочний матеріал, художню літературу. Це дозволяє учням 6-11 класів не тільки вивчати історію свого народу, але і займатися творчою діяльністю.​

     У тому ж 2007-2008 навчальному році дослідницька робота учнів була спрямована на краєзнавство. З якою відповідальністю і гордістю учениці 5 класу Мартишина Яна і Морящева Наталія розповідали про своїх прадідусів Орлянського В.С. і Морящева Г.Е., що воювали на фронтах Другої світової війни. Учень 10 класу Громов Кирило створив мультимедійний проєкт «Друга світова війна», з яким напередодні Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ознайомилися всі учні школи. Учениця 10 класу Лаушкіна Аліна вивчала прояв всіх видів геноциду на Дніпропетровщині. Учениці 9 класу Гавриш Настя, Пузирьова Аня і Соня взяли активну участь у Міжнародному семінарі-практикумі для учнів шкіл мережі «Ор-Авнер» «Знайди своє коріння». Учні 11 класу Лапіна Даша, Хазіпов Андрій, Денисенко Юля впродовж трьох років допомагали створювати експозицію «Євреї Кам’янського-Дніпродзержинська», де окремою сторінкою висвітлена тема участі євреїв міста Дніпродзержинська у Другій світовій війні, їх життя на окупованій території, тема Голокосту, життя в евакуації.

     За роки свого існування школа «Ор-Авнер» (нині приватний ліцей «Бейт Менахем Любавич») випустила близько 100 учнів. Багато хто з них продовжили навчання у Вузах та навчальних закладах як України, так і країн ближнього і далекого зарубіжжя.

синагога.jpg

     1 вересня 2008 року перший шкільний дзвоник пролунав для учнів єврейської школи «Ор-Авнер» міста Дніпродзержинська у новому, недавно побудованому будинку єврейського благодійного центру «Бейт Барух» і синагоги «Бейт Реувен». Для учнів єврейської школи переїзд в це красиве, світле і просторе приміщення став справжнім святом.​

     Відкриваючи свято, ребецн Діна Стамблер привітала всіх із цією радісною подією і гаряче подякувала спонсорам, батькам, вчителям і волонтерам – всім тим, хто брав активну участь у підготовці цієї важливої події. "Дуже знаменно, - сказала Діна Стамблер, - що нове приміщення стало для нас справжнім єврейським будинком, в якому тепло, комфортно і затишно усім євреям. Майже сто років тому саме тут, на цьому самому місці стояла синагога, в якій вчилися, молилися, сміялися і плакали наші діди і прадіди. Пройшли десятиліття, змінювалися правителі і режими. Але наш народ зберіг свої традиції та історію. І нам дуже приємно, що нову будівлю, в якій розмістилася синагога, общинний центр і єврейська школа, стало центром єврейського життя міста, серцем єврейської громади".​

    Після того, як пролунав перший дзвінок, директор школи Людмила Нагай провела перший загальношкільний урок, який називався «Урок щастя». На ньому і учні, і їх батьки говорили про свої мрії і плани. Мрію, загальну для всіх, хто буде приходити тепер в нову школу, висловив учень 4 класу Діма Фарина. «Я хочу, щоб всі були щасливі!», - сказав Діма.​

    Школа − це свій, «особливий» психолого-педагогічний клімат, визначений спільними цінностями, яких дотримуються засновники, вчителі, батьки, діти. Головні серед них − людяність, толерантність, громадянська відповідальність.

    Сьогодні приватний ліцей «Бейт Менахем Любавич» − національно-культурний центр єврейської громади міста. Коло повноважень і виховних можливостей Комплексу значно розширився за рахунок тісної співпраці з батьківською громадськістю, різними суб'єктами міської інфраструктури, різних міст України, ближнього і далекого зарубіжжя.

синагога.jpg
bottom of page